TÜPRAŞ’tan Kızılırmak’a Petrol Sızıntısı Önlendi

21.07.2013 - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Petrolleri Rafineri A.Ş.de (TÜPRAŞ) meydana gelen petrol sızıntısına anında müdahale edildiğini bildirdi.
TÜPRAŞ’tan Kızılırmak’a Petrol Sızıntısı Önlendi


BAKANLIK TÜPRAŞ HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kırıkkale'de kurulu bulunan Türkiye Petrolleri Rafineri A.Ş.de (TÜPRAŞ) meydana gelen petrol sızıntısına anında müdahale dildiğini bildirdi. Bakanlık, büyük bir çevre felaketine dönüşmesi önlenen sızıntıyla ilgili olarak TÜPRAŞ hakkında inceleme başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, 14 Temmuz günü gece saat 23.00'te meydana gelen sızıntı sonrası Bakan Erdoğan Bayraktar'ın talimatıyla harekete geçen ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Genel Müdürlüğü ekiplerinin TÜPRAŞ yetkilileriyle birlikte Kızılırmak ve toprağa karışan petrol atıklarının temizlenmesi çalışmalarına başladığı ifade edildi.

FELAKETE DÖNÜŞMEDEN ÖNLENDİ

Büyük bir çevre felaketin dönüşmeden önlenen petrol sızıntısı olayı şöyle gerçekleşti: "TK-4104 numaralı ham petrol dolu tankın taban kısmında başlayan sızıntı, toprakla oluşturulan koruma havuzunda petrol atığı birikmesine neden oldu. Biriken petrol atıklarının bir kısmı yağmur suyu kanallarıyla Kızılırmak'a ulaştı. Atık petrolün yayılmasının önlenmesi ve çevreye zarar vermemesi için TÜPRAŞ ekipleri tarafından Kızılırmak üzerinde 'yağ emeci sosis bariyerlerle' önlem alındı. Bariyerlerde ve koruma havuzunda biriken petrol atıkları, vidanjörlerle çekilerek beton havuzlara boşaltılarak geri kazanımı sağlandı. Ayrıca, koruma havuzunun toprağı da sıyrılarak lisanslı ve sözleşmeli çimento fabrikalarına gönderildi."

Kızılırmak'tan su numuneleri alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri Çevre Referans Laboratuvarı'na göndererek olası gelişmeleri sürekli olarak takip ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, büyük bir çevre felaketine dönüşmesi önlenen sızıntıyla ilgili olarak TÜPRAŞ hakkında inceleme başlattı.


KIRIKKALE' NİN ULUSAL HABER SİTESİ : AnadoluyaTercuman.com

HABER İÇİN YAPILAN YORUMLAR

  SİZDE YORUM YAPIN  
BU KATEGORİDE ÇOK YORUMLANAN HABERLER

TÜM HABERLER

ANKETE KATIL

DİĞER ANKETLER
Yeni Web Sitemizin Tasarımını Beğendin mi?
Çok Güzel Olmuş
71%
Fena Değil
16%
Ben Beğenmedim
2%
Çok Kötü
11%


Bu Aktif Anket-e 458 kişi katıldı.
Eski Anketlere Sonuçlar Düğmesi ile Ulaşabilirsiniz.